Břišní kýla, laparoskopická operace břišní kýly (hernioplastika)

Břišní kýla, je kýla, která může vzniknout kdekoliv v břiše (mimo pupek a tříslo) a to nejčastěji ve střední čáře břicha, kde se často nachází oslabené místo břišních svalů nebo v oblasti jizev (pak hovoříme o tzv. kýle v jizvě). Takto oslabeným místem tzv. kýlní brankou dochází k vyklenutí pobřišnice a orgánů dutiny břišní, nejčastěji střevních kliček. Příčin vzniku břišní kýly je několik: vrozená dispozice, nadváha, chronický kašel, chronická zácpa či nadměrná fyzická zátěž. Často se, zejména u mužů, setkáváme s břišní kýlou velkých rozměrů.

Informace a objednávky

Centrum jednodenní chirurgie Hradec Králové
recepce@1chirurgie.cz / +420 495 269 768 (všední dny 10-15 hodin)
Štefánikova 454/28a, 500 11 Hradec Králové (areál Hvězda)

Centrum jednodenní chirurgie Pardubice – Trnová
pardubice@1chirurgie.cz / +420 466 766 333 (všední dny 8-14 hodin)
Poliklinika Trnová, Jiřího Potůčka 250, 530 09

Příznaky břišní kýly

Břišní kýla často představuje pouze kosmetický problém - vakovitý podkožní útvar, pacient nemusí mít žádné obtíže, v některých případech může pociťovat tlak či mírnou bolestivost v místě kýly či trpět střevními obtížemi. Nebezpečí břišní kýly spočívá v jejím možném uskřinutí, což vede k rozvoji střevní neprůchodnosti tzv. strangulačnímu mechanickému ileu a k přímému ohrožení života. V tomto případě je nutné neodkladné chirurgické řešení.

Kýlu obecně tvoří:

  • Kýlní vak – vyklenutá pobřišnice (tenká blána, která vystýlá dutinu břišní a obaluje orgány dutiny břišní)
  • Kýlní branka – oslabená stěna dutiny břišní, přes kterou pronikají orgány dutiny břišní ven
  • Kýlní obsah – nejčastěji se jedná o střevníé kličky nebo tuk

Příznaky tříselné kýly

Počátečním příznakem kýly je pocit pálení v třísle po větší fyzické námaze či po kašli. Později se v oblasti třísla objevuje měkké, pružné vyklenutí, které často zmizí v poloze vleže a znovu se objeví v poloze vestoje. V případě, že dojde k uskřinutí kýly, které se projeví trvalou velkou bolestivostí, provázenou zvracením, je nutné bezprostředně vyhledat lékařské ošetření.

Průběh operace břišní kýly

V závislosti na velikosti kýly je doporučováno laparoskopické ošetření z důvodu kratší doby rekonvalescence, minimální bolestivosti, nižšího výskytu pooperačních komplikací a optimálního kosmetického efektu. Provádí se v celkové anestezii a trvá přibližně 30-60 minut. Po zavedení laparoskopické optiky a endoskopických nástrojů se provede uvolnění obsahu (orgánů) z kýlního vaku do normální polohy a následně se tzv. kýlní branka uzavře za pomoci speciální síťky.

Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly

Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Rozhovor: MUDr. Majerník na téma břišní a tříselná kýla

Rychlý kontakt

Využijte tento prostor pro vaše dotazy či připomínky. Pokud máte soubor, který chcete přiložit, můžete ho zde také nahrát. Na vaši zprávu se co nejdříve ozveme.