Obory léčbyChirurgie, laparoskopie, proktologie / Proktologie – léčba hemoroidů

Proktologie – bezbolestná léčba hemoroidů

V nově otevřené Proktologické poradně poskytujeme standardní péči, ale i akutní konzultace týkající se problematiky onemocnění konečníku. Řešíme: hemoroidy (vnitřní i vnější), trhliny konečníku, perianální řasy, perianální píštěle, periproktální abscesy, bolesti při vyprazdňování atd.

Informace a objednávky

Centrum jednodenní chirurgie Hradec Králové
recepce@1chirurgie.cz / +420 495 269 768 (všední dny 10-15 hodin)
Štefánikova 454/28a, 500 11 Hradec Králové (areál Hvězda)

Centrum jednodenní chirurgie Pardubice – Trnová
pardubice@1chirurgie.cz / +420 466 766 333 (všední dny 8-14 hodin)
Poliklinika Trnová, Jiřího Potůčka 250, 530 09

Hemoroidální uzly, tzv. hemeroidy

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v oblasti konečníku. Nejčastějším faktorem pro vznik hemoroidů je sedavé zaměstnání, strava s nedostatkem vlákniny a tekutin, zácpa či nadměrné namáhání během stolice.

Podle toho, kde se hemoroidy vyskytují, rozlišujeme vnitřní a vnější. Vnější hemoroidy vypadají jako malé, měkké, vlhké červené uzlíky na povrchu konečníku a v okolí análního otvoru. Většinou nejsou bolestivé a nekrvácejí. Vnitřní hemoroidy nemůžeme pozorovat, ale jejich běžným příznakem je krvácení (jasně červená krev při stolici) a nepříjemné svědění.

Stupně hemoroidů

  • I. stupeň: mírně zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, které lehce krvácí
  • II. stupeň: zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, které při tlaku zasahují do análního otvoru, ale samy se vrátí do konečníku
  • III. stupeň: výrazně zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, vyžadující manuální zatlačení zpět do análního otvoruIV. stupeň: extrémně zvětšené polštářkovité útvary, které jsou trvale vyhřezlé z análního otvoru

Jaká je léčba hemoroidů?

V počátečním stádiu hemoroidů je doporučována úprava životního stylu (vhodná strava, pohyb, správná hygiena, sedací koupele, masti, čípky). Hemoroidy II.-IV. stupně je pak nejlépe ošetřit chirurgicky, kde si lze zvolit z více možností léčby.

Léčebné spektrum

  • Hemoroidální uzly, tzv. hemeroidy
  • Svědění a pálení konečníku, ekzémy
  • Trhlina konečníku (anální fisura)
  • Perianální řasy (výrůstky, polypy)
  • Perianální píštěle a záněty v oblasti konečníku
  • Krvácení z konečníku
  • Bolesti při vyprazdňování
  • Nádory a větší polypy

Jak vyšetření probíhá?

V ambulanci zjišťujeme délku trvání obtíží, výskyt a intenzitu krvácení z oblasti řitního otvoru a konečníku. V  případě bolestí jejich výskyt a je-li přítomna bolest břicha a nadýmání. Dále jsou nutné informace o sekreci z konečníku, zduření či hmatné útvary, perianální svědění, konzistence a frekvence stolice. Vyšetření probíhá pohledem, pohmatem a vyšetření digitální (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku), anoskopicky (zavedením krátkého trubicového nástroje do řitního otvoru).

Jak se připravit na vyšetření?

Příprava na proktologické vyšetření je velmi jednoduchá, ideální je vyprázdnění. 

Možnosti léčby

Ambulantní elegantní nebolestivý zákrok spočívající v zaškrcení vnitřních hemoroidálních uzlů speciálním elastickým kroužkem. Uzel po několika dnech odejde se stolicí a ranka se v krátké době zhojí. Ideální především pro nemocné s prokázanými krvácejícími hemoroidy menší velikosti. Při jedné návštěvě aplikujeme gumičku vždy jen na jeden uzel. Jde o výkon trvající přibližně 5 minut. Po 2-4 týdnech se procedura opakuje průměrně 5x podle stupně onemocnění, až do vymizení obtíží.

Jaké jsou výhody metody?

  • okamžitá úleva od potíží s dlouhodobým efektem
  • bez pracovního omezení
  • příznivá cena

Léčba hemoroidů laserem metodou HeLP (Haemorrhoid Laser Procedure)

  • šetrná ambulantní metoda ošetření hemoroidů I. a II. stupně laserem pod ultrazvukovou kontrolou
  • komfortní, bezpečná metoda pro pacienta s rychlou rekonvalescencí po výkonu
  • výkon lze provést v lokální anestezii
  • bez nutnosti hospitalizace
  • není nutné žádné omezení běžných každodenních aktivit
  • okamžité a dlouhodobé výsledky

Jak výkon probíhá

Metoda kombinuje ultrazvukovou diagnostiku a vysoce účinný diodový laser, který ošetří lokalizované cévy tak, že uzavře jejich průtok. Tím dojde k omezení přítoku krve do hemoroidálních uzlů a k jejich uzavření. Během jednoho výkonu je možné postupně ošetřit hemoroidy po celém obvodu konečníku. Po výkonu lze pozorovat větší krvácení z konečníku. Celkový efekt se dostaví za 4-6 týdnů po ošetření.

Léčba hemeroidů laserem metodou LHP (laserová plastika hemoroidů)

  • laserové ošetření pokročilého stádia hemoroidů III. a IV. stupně
  • probíhá v krátkodobé celkové anestezii, při jednodenní hospitalizaci
  • maximálně šetrná metoda ke zdravé sliznici a ke svěračům
  • metoda výrazně snižuje riziko poruchy kontinence stolice oproti běžným metodám

Jak výkon probíhá

Z několikamilimetrových vpichů u konečníku se do hemoroidálního uzlu zavede laserové vlákno. Laserovým ozářením dojde k uzavření hemoroidálních pletení a k redukci výhřezu. Pacient se může vrátit během několika dnů do běžného pracovního režimu.

Tradiční chirurgický postup odstranění hemoroidálních uzlů a zmenšení jejich výhřezu. Operace se provádí v celkové anestesii. Podstatou je chirurgické odstranění velkých hemoroidálních uzlů a zlepšení poměrů v oblasti řitního kanálu. Tato metoda však obvykle není schopna úplné nápravy porušené funkce hemoroidální zóny. Doba pracovní neschopnosti bývá několik týdnů.

Operace hemoroidů Longovou metodou představuje mini invazivní metodu, jejímž cílem je ošetřit patologicky zvětšené žilní uzle v oblasti konečníku, jako prevence dalšího krvácení, bolestivosti a vyhřeznutí z konečníku. Je indikována tam, kde selhává konzervativní léčba (úprava stravy, čípky, koupele) a u hemoroidů III. a IV. stupně, kdy dochází k prolapsu anální sliznice.

Jaké jsou výhody operace Longovou metodou?

  • minimální pooperační bolestivost
  • kratší doba operace, kratší doba hospitalizace i pracovní neschopnosti
  • příznivý kosmetický efekt
  • dlouhodobé řešení

Časté problémy spojené s hemoroidy

Trhlina (fisura) análního (řitního) otvoru je velice nepříjemným problémem, který nejčastěji vzniká při průchodu tuhé objemné stolice. Pokud vznikne akutně, způsobuje velkou bolestivost doprovázenou krvácením z konečníku. Léčba představuje zavádění čípků, aplikaci mastí, sedacích koupelí a úpravu stravy.

Dlouhodobý problém představuje trhlina chronická, která vede k trvalé bolestivosti v oblasti konečníku, drobnému opakujícímu se krvácení, nepříjemnému svědění a někdy i mokvání. V tomto případě je pak řešením miniinvazivní ošetření nebo klasické chirurgické řešení.

Anální řasy jsou kožní převisy v oblasti konečníku, které nejčastěji vznikají jako důsledek zánětů, trombóz či mohou vznikat po operacích či poraněních v oblasti konečníku. Často také provází hemoroidální onemocnění či bývají spojeny s trhlinou v oblasti konečníku. Perianální řasy lze odstranit ambulantně v místním znecitlivění, řasy většího rozsahu při jednodenní hospitalizaci.

Záněty a píštěle v oblasti řitního otvoru či konečníku mohou být buď samostatným onemocněním nebo součástí některých komplexních střevních zánětů (např. Crohnova nemoc nebo Ulcerózní kolitida).Časté hnisavé záněty, které se šíří do okolních měkkých tkání tvoří ložiska – abscesy vyplněné hnisem (tzv. periproktální absces). Hnisavý proces se může také šířit ve formě úzké chodbičky (píštěl - fistula) spojující konečník či řitní otvor s okolní kůží. Léčba závisí na stadiu a příčině onemocnění. V počátečním stádiu lze léčit konzervativně (antibiotika, masti, čípky), později je nutné ošetření chirurgické.

Krvácení z konečníku může být v dospělém věku příznakem celé řady onemocnění, včetně závažných nádorových. Proto je nutné co nejdříve navštívit specialistu v proktologické ambulanci, kde budou provedena nezbytná vyšetření, která objasní zdroj a příčinu krvácení.

Hemoroidy nebo trhlinu v oblasti konečníku většinou signalizuje jasně červená krev na toaletním papíře. Pokud krev odkapává nebo vystřikuje při stolici a je přítomna na povrchu stolice, jedná se pravděpodobně o hemoroidy. Tmavá krev pak může signalizovat vnitřní hemoroidy či prasklou perianální trombózu. Může ale také znamenat, že zdroj krvácení je ve vyšší části tlustého střeva (zánět, divertikl nebo nádor).

Častým problémem při vyprazdňování stolice bývá bolest. Dle charakteru bolesti lze často určit i obtíže, které ji způsobují. Trhlina konečníku (anální fisura) se projevuje ostrou, řezavou bolestí, která začíná při stolici a může přetrvávat i několik hodin po vyprázdnění. Zánět či absces v oblasti řitního otvoru nebo konečníku provází většinou tupá, palčivá nebo pulzující bolest spojená se zvýšenou teplotou. Perianální trombóza se projevuje náhlou, výraznou bolestí u řitního otvoru provázenou otokem. V těchto případech provede proktolog základní vyšetření za pomoci anoskopu, které odhalí příčinu bolestí konečníku.

Benigní nádory tlustého střeva nejsou zhoubné. Nepronikají do okolních tkání ani se nešíří do jiných částí těla. Obvykle je můžeme úplně odstranit a nepředstavují ohrožení života.

Polyp je nádor ve tvaru „bambulky", který může být na stopce nebo je široce nasedlý. Je lokalizován v oblasti esovité kličky tračníku. Nejprve je nezhoubný, postupně se však může přeměnit v nádor zhoubný, proto je doporučeno všechny polypy odstranit. Pacienti, kteří již měli polypy, by měli být v pravidelných intervalech vyšetřeni kolonoskopicky.

Rychlý kontakt

Využijte tento prostor pro vaše dotazy či připomínky. Pokud máte soubor, který chcete přiložit, můžete ho zde také nahrát. Na vaši zprávu se co nejdříve ozveme.