Obory léčby / Chirurgie, laparoskopie, proktologie / Proktologie – léčba hemoroidů
Proktologie – bezbolestná léčba hemoroidů
V nově otevřené Proktologické poradně poskytujeme standardní péči, ale i akutní konzultace týkající se problematiky onemocnění konečníku. Řešíme: hemoroidy (vnitřní i vnější), trhliny konečníku, perianální řasy, perianální píštěle, periproktální abscesy, bolesti při vyprazdňování atd.
Hemoroidální uzly, tzv. hemeroidy
Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v oblasti konečníku. Nejčastějším faktorem pro vznik hemoroidů je sedavé zaměstnání, strava s nedostatkem vlákniny a tekutin, zácpa či nadměrné namáhání během stolice.
Podle toho, kde se hemoroidy vyskytují, rozlišujeme vnitřní a vnější. Vnější hemoroidy vypadají jako malé, měkké, vlhké červené uzlíky na povrchu konečníku a v okolí análního otvoru. Většinou nejsou bolestivé a nekrvácejí. Vnitřní hemoroidy nemůžeme pozorovat, ale jejich běžným příznakem je krvácení (jasně červená krev při stolici) a nepříjemné svědění.
Stupně hemoroidů
- I. stupeň: mírně zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, které lehce krvácí
- II. stupeň: zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, které při tlaku zasahují do análního otvoru, ale samy se vrátí do konečníku
- III. stupeň: výrazně zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, vyžadující manuální zatlačení zpět do análního otvoruIV. stupeň: extrémně zvětšené polštářkovité útvary, které jsou trvale vyhřezlé z análního otvoru
Jaká je léčba hemoroidů?
V počátečním stádiu hemoroidů je doporučována úprava životního stylu (vhodná strava, pohyb, správná hygiena, sedací koupele, masti, čípky). Hemoroidy II.-IV. stupně je pak nejlépe ošetřit chirurgicky, kde si lze zvolit z více možností léčby.
Léčebné spektrum
- Hemoroidální uzly, tzv. hemeroidy
- Svědění a pálení konečníku, ekzémy
- Trhlina konečníku (anální fisura)
- Perianální řasy (výrůstky, polypy)
- Perianální píštěle a záněty v oblasti konečníku
- Krvácení z konečníku
- Bolesti při vyprazdňování
- Nádory a větší polypy
Jak vyšetření probíhá?
V ambulanci zjišťujeme délku trvání obtíží, výskyt a intenzitu krvácení z oblasti řitního otvoru a konečníku. V případě bolestí jejich výskyt a je-li přítomna bolest břicha a nadýmání. Dále jsou nutné informace o sekreci z konečníku, zduření či hmatné útvary, perianální svědění, konzistence a frekvence stolice. Vyšetření probíhá pohledem, pohmatem a vyšetření digitální (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku), anoskopicky (zavedením krátkého trubicového nástroje do řitního otvoru).
Jak se připravit na vyšetření?
Příprava na proktologické vyšetření je velmi jednoduchá, ideální je vyprázdnění.