Obory léčby / Ortopedie / Plastika zkřížených vazů kolene
Plastika zkřížených vazů kolene
Přetržení (ruptura) předního zkříženého vazu patří mezi nejčastější typ traumatického poranění měkkých struktur kolene. Často je provázena i poraněním menisku a vnitřního postranního vazu. Vzniku poranění dominují sportovní aktivity, jako je fotbal, volejbal, házená, florbal či lyžování, tedy všude tam, kde se střídají rychlé změny směru pohybu a zastavení končetiny.
Příznaky a léčba
Mezi dominantní příznaky patří ostrá bolest v koleni, nemožnost došlápnout na postiženou končetinu spojenou s nestabilitou kolene, výrazným otokem kloubu a sníženou svalovou silou.
Léčba zahrnuje dvě metody – konzervativní (punkce, ortéza, fyzioterapie) a chirurgickou (operační), a to vždy s přihlédnutím k věku pacienta, přidruženým poraněním, intenzitě zátěže kolenního kloubu a sportovní aktivitě.
Operační postup
Plastika zkřížených vazů kolene se provádí v celkové anestezii, endoskopickou miniinvazivní operační metodou – artroskopií. Trvá kolem 60 minut.
Operatér většinou ze 2 malých řezů zavede endoskopickou optiku spolu s pracovními nástroji a ošetří postižené nitrokloubní struktury. Poté provede rekonstrukční plastiku poraněného vazu, ve většině případů za použití autologního štěpu (vlastní šlachy) štěp ze šlachy hamstringů (ST-G). Štěp je fixován vstřebatelnými interferenčními šrouby nebo hřebíčky tzv. cross-piny. Štěp postupně prochází histologickou přestavbou a vhojí se do jednotlivých kostí. Okolo 8 až 12 měsíců vznikne téměř plnohodnotná náhrada dříve poškozeného vazu. Hojení vazu lze z ortopedického hlediska také urychlit např. aplikací plazmy nebo kolagenu přímo do kloubu.
Po operaci jsou patrné 2 malé jizvy po operačních nástrojích v kloubu a jizva po odběru štěpu (v závislosti na typu odebraného štěpu). Do rány jsou zavedeny dva drény, které odvádí krev a zamezují tak hromadění tekutiny v nitrokloubním prostoru.