Obory léčby / Ortopedie / Plastika zkřížených vazů kolene

Plastika zkřížených vazů kolene

Přetržení (ruptura) předního zkříženého vazu patří mezi nejčastější typ traumatického poranění měkkých struktur kolene. Často je provázena i poraněním menisku a vnitřního postranního vazu. Vzniku poranění dominují sportovní aktivity, jako je fotbal, volejbal, házená, florbal či lyžování, tedy všude tam, kde se střídají rychlé změny směru pohybu a zastavení končetiny.

Informace a objednávky

Centrum jednodenní chirurgie Hradec Králové
recepce@1chirurgie.cz / +420 495 269 768 (všední dny 10-15 hodin)
Štefánikova 454/28a, 500 11 Hradec Králové (areál Hvězda)

Centrum jednodenní chirurgie Pardubice – Trnová
pardubice@1chirurgie.cz / +420 466 766 333 (všední dny 8-14 hodin)
Poliklinika Trnová, Jiřího Potůčka 250, 530 09

Příznaky a léčba

Mezi dominantní příznaky patří ostrá bolest v koleni, nemožnost došlápnout na postiženou končetinu spojenou s nestabilitou kolene, výrazným otokem kloubu a sníženou svalovou silou.

Léčba zahrnuje dvě metody – konzervativní (punkce, ortéza, fyzioterapie) a chirurgickou (operační), a to vždy s přihlédnutím k věku pacienta, přidruženým poraněním, intenzitě zátěže kolenního kloubu a sportovní aktivitě.

Operační postup

Plastika zkřížených vazů kolene se provádí v celkové anestezii, endoskopickou miniinvazivní operační metodou – artroskopií. Trvá kolem 60 minut.

Operatér většinou ze 2 malých řezů zavede endoskopickou optiku spolu s pracovními nástroji a ošetří postižené nitrokloubní struktury. Poté provede rekonstrukční plastiku poraněného vazu, ve většině případů za použití autologního štěpu (vlastní šlachy) štěp ze šlachy hamstringů (ST-G). Štěp je fixován vstřebatelnými interferenčními šrouby nebo hřebíčky tzv. cross-piny. Štěp postupně prochází histologickou přestavbou a vhojí se do jednotlivých kostí. Okolo 8 až 12 měsíců vznikne téměř plnohodnotná náhrada dříve poškozeného vazu. Hojení vazu lze z ortopedického hlediska také urychlit např. aplikací plazmy nebo kolagenu přímo do kloubu.

Po operaci jsou patrné 2 malé jizvy po operačních nástrojích v kloubu a jizva po odběru štěpu (v závislosti na typu odebraného štěpu). Do rány jsou zavedeny dva drény, které odvádí krev a zamezují tak hromadění tekutiny v nitrokloubním prostoru.

Časté dotazy

Předoperační vyšetření zahrnuje provedení interního a laboratorního vyšetření. Standardní délka hospitalizace je 1 den v rámci tzv. jednodenní chirurgie.

Operační léčba je vždy indikována u pacientů, kteří mají buď kombinované poranění nebo jsou sportovně aktivní. Cílem operace je plně obnovit stabilitu kolenního kloubu i rozsah pohybu a zabránit tak dalšímu poškození nitrokloubních struktur s následným nežádoucím rozvojem artrotických změn v kloubu.

Jako každý výkon v celkové anestezii může být i plastika vazů provázena komplikacemi. Mohou se také objevit komplikace v místě výkonu, jako například snížená citlivost až necitlivost přední časti kolena a horní části bérce, zbytnění jizvy, výpotek, omezení hybnosti.

Bezprostředně po operaci je pacient uložen na dospávací jednotce, kde je pravidelně monitorován a sledován. K tlumení bolesti podáváme analgetika. Abychom zabránili otoku a snížili bolestivost operovaného místa, přikládáme chladivé gelové polštářky. Končetinu udržujte ve zvýšené nebo v horizontální poloze. Drény odstraňujeme podle množství sekrece, zpravidla po 24 hodinách od operace.

Na operovanou končetinu přikládáme ortézu (i v noci), kterou pacient nosí 4 - 6 týdnů po operaci, a chrání tak operované koleno před nečekaným pohybem, kdy hrozí riziko poranění nepřihojeného vazu. Chůze je o 2 francouzských berlích s minimálním došlapem na chodilo operované končetiny, veškerá váha je na rukou a neoperované končetině. Chůze o berlích se doporučuje celkem 4 týdny od operace.

Stehy vytahujeme za 8 - 14 dní po operaci. Pokud byla provedena samostatná plastika předního zkřížené vazu, lze po ústupu otoku (zhruba od 3 - 5 dne po operaci) na operovanou končetinu došlapovat. Normální chůze bývá většinou za 4 - 7 týdnů od operace.

S rehabilitační péčí je možné začít po vytažení stehů cca za 14 dní pod vedením fyzioterapeuta. Většinou od 3 - 4 týdne začíná aktivnější rehabilitace, doporučována je jízda na rotopedu či rehabilitace s motodlahou. Správná a efektivní rehabilitace je důležitým prostředkem k dosažení plné hybnosti, stability a síly kolenního kloubu.

Doba pracovní neschopnosti je individuální a odvíjí se podle charakteru operačního výkonu a pracovního zařazení, v rozmezí 3-6 týdnů.

Celková doba rekonvalescence je závislá na rozsahu operace. Obecně se pohybuje v rozmezí 4 - 6 měsíců. Návrat ke sportovní aktivitě je doporučován za 6 - 12  měsíců podle druhu sportu.

Rychlý kontakt

Využijte tento prostor pro vaše dotazy či připomínky. Pokud máte soubor, který chcete přiložit, můžete ho zde také nahrát. Na vaši zprávu se co nejdříve ozveme.