Obory léčby / Léčba křečových žil / Klasická léčba křečových žil bez doplatku pacienta

Klasická léčba křečových žil na pojišťovnu bez doplatku pacienta

Klasická chirurgická operace varixů je efektivní a jako jediná metoda plně hrazená zdravotní pojišťovnou včetně punčoch a punčochových kalhot II. kompresní třídy, které vám předepíše ošetřující nebo praktický lékař (na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku).

Kontaktujte naše pracoviště Cévní chirurgie

MUDr. Miloš Černý

MUDr. Miloš Černý je vyhledávaný precizní cévní chirurg s atestací, licencí ČLK a mnohaletou praxí, specialista v moderní komplexní miniinvazivní léčbě křečových žil s vynikajícím kosmetickým efektem. Promoval na LFUK Hradec Králové. Vedle naší kliniky pracuje v nemocnici Pardubice na Oddělení cévní a plastické chirurgie, kde pečuje o pacienty s cévní problematikou v celé šíři oboru, věnuje se operativě tepenného a žilního systému a zajišťuje služby na mezioborové chirurgické JIP. Absolvoval mnoho kursů a odborných stáží, je členem odborných společností a publikuje odborné články.

Operační postup

Samotný zákrok je prováděn nejčastěji v režimu jednodenní chirurgie, v celkové anestezii. Malým řezem v třísle je nalezena nefunkční žíla v místě, kde se spojuje s hlubokým žilním systémem. Zde je žíla podvázána a spojení s hlubokým žilním systémem je přerušeno. Poté je žíla preparována a odstraněna z končetiny ven, nejčastěji v oblasti kotníku či bérce. Zbylé postranní varixy jsou pak odstraněny speciálními Smetanovými noži. Klasická operace je efektivní, ale nese s sebou také nevýhody.

Typy léčby křečových žil (varixů) hrazených zdravotní pojišťovnou

1. Kompresní léčba

  • Za pomoci lýtkových, stehenních či polostehenních punčoch a punčochových kalhot.
  • Hrazena plně nebo částečně z veřejného zdravotního pojištění (v souladu se zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) hradí kompresivní elastické punčochy a punčochové kalhoty II., III. a IV. kompresní třídy.
  • Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku může předepsat váš ošetřující nebo praktický lékař

2. Farmakologická léčba - Venofarmaka

  • Podpůrná a doplňková léčba určená k podpoře funkce žilní stěny.
  • Hrazena částečně z veřejného zdravotního pojištění.

3. Sklerotizace

  • Léčba metliček, drobných žilek, některých druhů varixů nebo reziduí po operaci varixů.
  • Hrazena zdravotní pojišťovnou 12x za 1 rok (u některých druhů varixů i 24x za 1 rok).

4. Chirurgická léčba

  • Klasická „otevřená“ operační metoda (endovaskulární léčba ani léčba laserem pojišťovnou hrazena není).
  • Hrazena plně z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj: https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/lecba-krecovych-zil

Časté dotazy

Klasická CHIRURGICKÁ operace varixů je efektivní a jako jediná metoda PLNĚ HRAZENA zdravotní pojišťovnou včetně punčoch a punčochových kalhot II. kompresní třídy, které vám předepíše ošetřující nebo praktický lékař (na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku).

Nevýhodou klasické chirurgické operace varixů je delší pracovní neschopnost v délce 3-4 týdnů, větší pooperační bolestivost a dlouhodobé nošení elastických kompresivních punčoch po operaci, ve srovnání s ostatními metodami.

  • Po zákroku pacient odchází po 2-4 hodinách v doprovodu domů.
  • Operační den by měl proběhnout v klidovém režimu. Jako prevence vzniku otoku je nutné mít obě dolní končetiny (operovanou i neoperovanou) ve zvýšené poloze.
  • První tři týdny po operaci je nezbytné používat bandáž končetiny ve dne i v noci (lze využít jak klasické elastické obinadlo, tak komfortnější kompresní elastickou punčochu).
  • Od prvního pooperačního dne je důležitá chůze. Jedná se o opakovanou krátkodobou chůzi s přiloženou elastickou bandáží (punčochou) a s omezením stání či sezení. Mezi jednotlivými pochůzkami je doporučeno polehávání na lůžku s mírně podloženými končetinami a prováděním aktivních pohybů v kotníku s přitahováním špičky.
  • Od 3. dne můžete ránu krátce osprchovat, řádně osušit a ponechat bez krytí. Mokvání rány v třísle zabráníte přiložením záložky (longety) tak, aby se netřela kůže o sebe. Stehy se odstraňují 7.-14 den po operaci dle stavu.

Prvních 4 - 6 týdnů je nutné se vyhnout náročným sportovním činnostem. Běžná cvičení, jako je jízda na kole, plavání, lze provádět už 3 - 4 týdny po operaci. Opatření jsou zcela individuální a závislé na rozsahu výkonu, vhodnou aktivitu Vám doporučí Váš ošetřující lékař.

Před operačním zákrokem je zpravidla nutné pouze vyšetření praktickým lékařem a laboratorní vyšetření včetně krevní srážlivosti. Samozřejmostí je ultrazvukové vyšetření žilního systému.

Rychlý kontakt

Využijte tento prostor pro vaše dotazy či připomínky. Pokud máte soubor, který chcete přiložit, můžete ho zde také nahrát. Na vaši zprávu se co nejdříve ozveme.