Obory léčby / Chirurgie, laparoskopie, kýly, excize / Laparoskopie
Laparoskopie
Laparoskopie je endoskopická mini invazivní diagnosticko-operační metoda, která za pomoci optického přístroje, studeného zdroje světla a nástrojů umožní operatérovi nejen zhodnotit, ale také šetrně ošetřit téměř všechny orgány dutiny břišní, s výrazně kratší dobou rekonvalescence, nižším výskytem komplikací a méně viditelnými kosmetickými následky v podobě jizev. Rutinně se dnes využívá v chirurgii, gynekologii či urologii. K nejčastějším laparoskopickým zákrokům patří:
Břišní kýla, je kýla, která může vzniknout kdekoliv v břiše (mimo pupek a tříslo) a to nejčastěji ve střední čáře břicha, kde se často nachází oslabené místo břišních svalů
Laparoskopie je endoskopická mini invazivní diagnosticko-operační metoda, která za pomoci optického přístroje umožní nejen zhodnotit, ale také šetrně ošetřit téměř všechny orgány dutiny břišní.
Tříselná kýla (hernia inguinalis) vzniká v oblasti tříselného kanálu, kdy dojde k proniknutí obsahu břišní dutiny (nejčastěji střevních kliček) oslabenou stěnou tzv. kýlní brankou, do podkoží.
Jaké jsou výhody laparoskopie oproti klasické otevřené operaci?
- minimální pooperační komplikace (krevní ztráty, poruchy hojení ran, nižší riziko srůstů)
- nižší pooperační bolestivost
- rychlejší pooperační hojení
- rychlejší obnovení činnosti trávicího traktu
- výrazně kratší celková doba rekonvalescence a kratší pracovní neschopnost
- výrazně lepší kosmetický efekt (pouze malé jizvy)
Jaké jsou nevýhody a rizika laparoskopické operace?
Jako každá operace včetně jejího provedení v celkové anestezii, sebou nese určitá rizika a komplikace, i když se vyskytují v mnohem menší míře než u operací klasických (otevřených). Patří mezi ně např. pooperační krvácení či poranění některého orgánu v břišní dutině. Jako pozdní pooperační komplikace se může objevit zánět, kýla v jizvě nebo srůsty pobřišnice.