Obory léčby / Léčba křečových žil / Sklerotizace žil
Skleroterapie klasická a pěnová
Sklerotizace neboli skleroterapie je způsob léčby malých žilek – metliček, které nejsou vhodné k operaci. Ambulantní injekční léčba pacienta nijak neomezuje, nevyžaduje pracovní neschopnost a dá se opakovat dle potřeby.
Postup léčby
Skleroterapie je nitrožilní podání účinné látky, která způsobuje zničení endotelu (vnitřní výstelka žíly) a poškození kolagenního vaziva žilní stěny. Vytvořený lokální zánět vede ke slepení žilní stěny, a k jejímu postupnému uzavření a vstřebání.
Na nejmenší metličky se používá roztok látky, na větší žilky speciální pěna, která v žilce setrvá déle a účinněji ji uzavře. Na místa vpichu se přikládají kompresivní tampony, a po aplikaci je vhodné nošení kompresivních punčoch. Punčochy doporučujeme nosit 5 dní nepřetržitě, a dalších 10 dní přes den. Běžná pracovní činnost není omezena, 2 týdny je vhodné nesportovat.
Upozornění
Před zahájením léčby sklerotizací je důležité vyšetření žilního systému, protože při jeho postižení není naděje na trvalý efekt léčby. Je třeba nejprve vyřešit příčinu, a poté sklerotizovat drobné žilky.